تست هوش ریون (ویژه کودکان)

هوش مقوله‌ای قابل رویت یا احساس شدنی نیست، بلکه یک صفت فرضی و یک مفهوم انتزاعی و ذهنی است و آثار آن مورد مطالعه قرار می‌گیرد. در تعریف هوش سه جنبه مهم است:

 1. توانایی و استعداد کافی برای یادگیری و درک امور
 2. هماهنگی و سازش با محیط
 3. بهره برداری از تجربیات گذشته با به کار بردن قضاوت و استدلال صحیح و پیدا کردن راه حل منطقی

به عقیده کتل هوش دارای دو جنبه سیال و متبلور است؛ هوش سیال وابسته به زمینه ژنتیکی زیستی فرد است و هوش متبلور تحت تاثیر آموزش و فرهنگ است. این آزمون هوش سیال شما را اندازه گیری می‌کند.

تئوری‌های جدید هوش، هوش انسانی را به جای دیدن هوش به عنوان یک توانایی کلی واحد، آن را در ابعاد مختلف متمایز می‌کند. هوارد گاردنر این مدل را در کتاب خود در سال ۱۹۸۳ تحت عنوان نظریه هوش چندگانه ارائه داد. طبق دیدگاه او یک جنبه هوشمندی باید هشت معیرا زیر را داشته باشد:

 1. پتانسیل برای جداسازی مغز در اثر آسیب مغزی
 2. مکان در تاریخچه تکاملی
 3. حضور در عملیات اصلی
 4. حساسیت به رمزگذاری (بیان نمادین)
 5. پیشرفت توسعه مشخص
 6. داشتن اعجوبه‌ها و افراد فاخر در آن حوزه
 7. حمایت روانشناسی تجربی
 8. حمایت یافته‌های روان‌سنجی

سپس گاردرنر مطابق نظریه خود و بر اساس هشت معیاری که پیش از این به آن اشاره نمودیم هشت توانایی را که برای برآورده کردن این معیارها را در نظر گرفت. این هشت نوع هوش بر اساس معیارهای یاد شده عبارتند از:

 1. موسیقی-ریتمیک
 2. بصری-مکانی
 3. کلامی-زبانی
 4. ریاضی منطقی
 5. بدنی-جنبشی
 6. درون فردی
 7. فرافردی
 8. طبیعت گرایانه

وی در سال ۲۰۰۹ اظهار داشت كه هوش‌های وجودی و اخلاقی نیز ممكن است شایسته گنجاندن باشند. در این مولفه‌ها را داشته باشند. اگرچه تمایز بین هوش به تفصیل بیان شده است ، اما گاردنر با ایده برچسب زدن دانش آموزان به یک هوش خاص مخالف است. گاردنر معتقد است که تئوری وی باید “یادگیرندگان را توانمند سازد" ، نه آنها را به یک روش یادگیری محدود کند. به گفته گاردنر ، یک هوش “یک پتانسیل بیوسایکولوژی برای پردازش اطلاعاتی است که می تواند در یک محیط فرهنگی برای حل مشکلات یا ایجاد محصولاتی با ارزش در یک فرهنگ فعال شود. طبق مطالعه ۲۰۰۶ ، هریک از حوزه ها ارائه شده توسط گاردنر شامل ترکیبی از فاکتور g عمومی ، توانایی های شناختی غیر از g و در برخی موارد توانایی های غیر شناختی یا ویژگی های شخصیتی است. آزمون هوش ریون می تواند تقریبا دو جنبه از هوش را مدنظر قرار داهد. یکی هوش تصویری و دیگری هوش ریاضی منطقی. در ادامه به توضیح آزمون هوش ریون خواهیم پرداخت:

آزمون ماتریس های پیش رونده ریون

ماتریس های پیشرونده Raven (که اغلب به آن به عنوان ماتریس ریون یا RPM نیز گفته می شود) یک آزمایش گروه غیر کلامی است که معمولاً در محیطه های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. این معمولاً یک آزمایش ۶۰ ماده ای است که در اندازه گیری استدلال انتزاعی مورد استفاده قرار می گیرد و یک تخمین غیر کلامی از هوش سیال محسوب می شود. این ابزار رایج ترین و پرکاربردترین آزمایش است که برای گروه های مختلف از ۵ ساله تا افراد مسن اجرا می شود. این آزمون از ۶۰ سؤال چند گزینه ای ساخته شده است که به ترتیب مشکل ذکر شده است. این آزمایشات ابتدا توسط جان سی ریون در سال ۱۹۳۶ ساخته شد. در هر مورد آزمایشی ، از موضوع خواسته می شود عنصر مفقود شده را تکمیل کند. الگوهای بسیاری به شکل ماتریس ۶ × ۶ ، ۴ × ۴ ، ۳ × ۳ یا ۲ × ۲ ارائه شده است و نام این آزمون را نشان می دهد. این آزمون برای اندازه گیری عامل g یا هوش عمومی اسپیرمن طراحی شده است. آزمودنی در مدت ۴۰ دقیقه باید به ۶۰ سوال پاسخ دهد. ماتریس های این آزمون به تدریج دشوارتر می شوند و فرد باید از بین ۶ تا ۸ گزینه تصویری که منطق الگو را تکمیل می کند را انتخاب کند. ماتریس در سه شکل مختلف برای شرکت کنندگان در توانایی های مختلف موجود است:

ماتریس های پیشرفته استاندارد:

اینها شکل اصلی ماتریس ها هستند که برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ منتشر شد. این جزوه شامل ۵ مجموعه (A تا E) و دبرای هریک ۱۲ مورد (به عنوان مثال ، A۱ تا A۱۲) است، و موارد در یک مجموعه به طور فزاینده ای دشوار می شوند. به طوریکه برای پاسخ های سخت تر ظرفیت شناختی بیشتر برای رمزگذاری و تجزیه و تحلیل اطلاعات نیاز به توان بیشتری می باشد. همه موارد با رنگ سیاه و سفید با زمینه سفید ارائه شده است.

ماتریس رنگی پیشرو:

برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله، سالمندان و افراد دارای اختلال ذهنی و جسمی طراحی شده است. این آزمایش شامل مجموعه های A و B از ماتریس های استاندارد است. اکثر موارد بر روی یک پس زمینه رنگی ارائه شده اند تا این تست از نظر بصری برای شرکت کنندگان تحریک کننده باشد. با این حال ، موارد کمی که در مجموعه B وجود دارد ، به صورت سیاه و سفید ارائه می شوند. به این ترتیب ، اگر موضوعی بیش از انتظارات آزمایشگر باشد ، انتقال به مجموعه های C ، D و E از ماتریس های استاندارد سهولت می یابد.

ماتریس های پیشرفته پیشرفته:

فرم پیشرفته ماتریس ها شامل ۴۸ ماده است که به صورت یک مجموعه ۱۲ (مجموعه اول) و دیگری ۳۶ (مجموعه دوم) ارائه می شود. موارد دوباره به صورت سیاه و سفید بر روی زمینه سفید ارائه می شوند، و با پیشرفت در هر مجموعه پاسخدهی سخت تر می شود. این موارد برای بزرگسالان و نوجوانان دارای هوش متوسط به بالا مناسب است.