شبیه‌ساز المپیادهای علمی و ادبی

دوازدهمین سال المپیادهای آزمایشی آیریسک در هشت رشته‌ی ادبی، ریاضی، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، کامپیوتر و نجوم و اخترفیزیک در ماه‌های آذر و دی سال 1397 برگزار می‌شود.

دانش‌آموزان از سراسر کشور می‌توانند به صورت آنلاین در این مسابقه شرکت کنند، همچنین هر مدرسه یا نمایندگی آزمون که در مجموع بیش از 10 دانش‌آموز المپیادی دارد، می‌تواند به عنوان حوزه، آزمونِ شبیه‌ساز را در تاریخ‌های مشخص شده به صورت حضوری برگزار کند.

img
25
+
استان همراه
12
سال المپیاد آیریسک
620
+
دبیرستان المپیادی
8
رشته المپیاد
animationanimation

گسترش سراسری المپیاد

در المپیاد حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد که هنوز به آن پرداخته نشده است؛ سعی‌مان بر این است که این حرف‌ها را برای شنیدن و خواندن آماده کنیم. المپیاد یک مسابقه ویژه‌ی دانش‌آموزان تهران یا شهرهای بزرگ نیست و دانش‌آموزان همه‌ی کشور نشان داده‌اند که در صورت داشتن اطلاعات کافی می‌توانند مدال‌های رنگی را از دست شهرهای بزرگ بربایند. شبیه‌ساز المپیاد آیریسک می‌کوشد حرف‌های نو را با ایده‌های جذاب به همراه دانش‌آموزان مرور کند و ایشان را با مسیر جدید مطالعات آشناتر نماید.نمونه

رقابت کامل و سالم

بیش از هزار مدال‌آوران کشوری و جهانی در 11 سال گذشته در المپیادهای آیریسک شرکت کرده‌اند. همیشه آزمون‌های آنلاین و کاغذی همزمان برگزار شده  اما در بیش از 250 آزمون برگزار شده، هیچ دانش‌آموزی 100 درصد سوالات را درست پاسخ نداده؛ حتی مدال‌های طلای المپیاد جهانی! جالب اینکه پس از آزمون دانش‌آموزان با دیدن پاسخ‌ها بعضی سوالات اشتباه خود را بسیار ساده می‌دیدند، اما صداقت آن‌ها مانع شده بود که رقابت را ناسالم کنند.

کارنامه‌ی آموزشی و مشاوره‌ای

کارنامه‌‌ی المپیادهای  آیریسک برای هر فرد دارای چند بخش تشریحی مختلف است. داوطلب در زیرگروه‌های درسیِ آزمون نمره، رتبه، پاسخگویی به سوالات سخت و ساده و و تراز را به طور جداگانه و مجموع با در نظر گرفتن ضرایب مشاهده می‌کند. در نمودارهایی وضعیت پیشرفت وی و مقایسه با نفرات برتر و جایگاه هر زیرگروه برای وی مشخص می‌شود. در جدولی کامل، وضعیت هر سوال، سرفصل و درجه‌ی سختی آن و درصد پاسخگویی کل شرکت‌کنندگان را می‌بیند. اگر پس از اعلام نتایج داوطلب دو ساعت وقت بگذارد و کارنامه را به طور کامل تحلیل کند، می‌تواند شخصا برنامه‌ی مطالعه‌ی خود را تا آزمون‌های بعد المپیاد کشوری طراحی کند.

هم‌اندیشی پس از آزمون

اینترنت یکی از ابزارهای آموزشی است، و خواه‌ناخواه وارد زندگی امروزی شده است. بسیاری از دانش‌آموزان نمی‌دانند چطور از آن بهترین استفاده را ببرند و این باعث نگرانی خانواده‌ها شده است. تالارهای گفتمان آیریسک [+] به عنوان بزرگ‌ترین جامعه‌ی المپیادی‌ها همواره پس از المپیادهای آزمایشی، مرحله‌ی اول و مرحله‌ی دوم محل هم‌اندیشی دانش‌پژوهان سراسر کشور است. هر دانش‌آموز حتی اگر به معلم المپیاد دسترسی نداشته باشد، در هر ساعت از شبانه‌روز با گفتگوی علمی و سازنده‌ای که در این تالارها انجام می‌دهد می‌تواند از خرد جمعی ده‌ها هزار نفر استفاده کند و سرعت پیشرفت خود را بالاتر ببرد. این امکان منحصر به فرد نیز فقط در المپیادهای آزمایشی آیریسک وجود دارد.

آزمون‌های آموزشی

آزمون فقط چند سوال درهم و تایپ شده نیست!
هدف آزمون‌های شبیه‌ساز دیدن نکات جدید، آشنایی با نقاط قوت و رفع نقاط ضعف است. هر آزمون باید علاوه بر پوشش کامل مطالب، نوسان مناسبی از سختی و سادگی را در طول آزمون با دانش‌آموز همراهی کند. ذهن نیاز به خلاقیت دارد و از این پرورش خلاقیت لذت خواهد برد. اینگونه است که برای سوالات هر دفترچه‌ی آزمون آیریسک ماه‌ها برنامه‌ریزی می‌شود و ده‌ها ساعت کار گروهی انجام می‌شود تا شاهد بزرگ‌ترین میدان رقابت ذهن‌ها بر روی کاغذ باشیم.

نظم در برگزاری

در اردیبهشت هر سال برنامه‌ی آموزش و آزمون‌های سراسری المپیاد آیریسک برای سال تحصیلی آینده اعلام می‌شود تا همه‌ی مدارس متقاضی بتوانند زمان‌بندی مناسبی داشته باشند. همواره دفترچه‌ی سوالات و پاسخنامه‌ها در بسته‌های مخصوص و در زمان مناسب به دست مسئولین برگزاری رسیده است و کارنامه‌ی دانش‌آموزان در زمان مقرر اعلام شده است.
دفترچه‌های سؤالات تقریبا از اشتباهات تایپی و طراحی مبری بوده‌اند. این کیفیت که حتی در آزمون‌های باشگاه دانش‌پژوهان جوان وجود ندارد، یکی از کلیدهای موفقیت المپیادهای آیریسک به حساب می‌آید. نظمی که باعث شده خیال مسوولین مدارس و مشاورین راحت باشد و آیریسک را همکار باتجربه‌ای در کنار خود احساس کنند.

پاسخنامه‌ی واقعاً تشریحی!

اینکه جواب هر سوال کدام گزینه است، کمترین انتظار از پاسخنامه‌ی یک المپیاد آزمایشیِ آموزشی است. تا یک روز پس از آزمون زمان طلایی یادگیری آن است و اگر دانش‌آموز نکات سوالات را مرور کند، به خوبی آن را فرا خواهد گرفت. پاسخ‌نامه‌های آیریسک بلافاصله پس از پایان زمان آزمون روی سامانه‌ی گچ سفید قرار می‌گیرد و در آنها علاوه بر یادآوری مطالب آموزشی هر سوال، ریزه‌کاری‌ها و نکات دقتی گزینه‌های غلط نیز بررسی شده است تا دانش‌پژوهان بتوانند  اشکالات خود را برطرف کنند و حتی سوالاتی که درست پاسخ داده‌اند را از دیدگاهی جدید بررسی کنند.

سامانه مدیریت کامل

سامانه‌ی گچ سفید طراحی شده تا هر مسئول آموزشی در سراسر ایران بتواند دانش‌آموزانش را برای المپیاد آماده کند. اگر نبود امکانات یکی از دلایل (بهانه‌های!) عدم موفقیت دانش‌پژوهان بود، اکنون با گچ‌سفید این نگرانی کاملاً برطرف شده و همه از شرایط یکسان بهره‌مند هستند.

مدیریت ثبت‌نام و آزمون دانش‌آموزان، چاپ و تصحیح سریع پاسخبرگ، دریافت کارنامه و گزارش‌های مدیریتی از طریق این سامانه، در چند ثانیه انجام‌پذیر است.